Kurkumin a rakovina prostaty

14.02.2022

Rakovina prostaty (PCa) je považovaná za druhú hlavnú príčinu úmrtí súvisiacich s rakovinou u mužov na celom svete. Globálne zaťaženie PCa neustále rastie bez ohľadu na vznikajúce špičkové technológie a liečbu. Existuje niekoľko možností, ktoré účinne liečia lokalizované a androgénne závislé PCa (ADPC) prostredníctvom radioTh, hormonálnej a chirurgickej liečby. Ak nie je nález liečený a niekedy aj napriek liečbe, tieto rakovinové bunky postupujú do androgénne nezávislej PCa (AIPC), ktorá rastie aj napriek vyčerpaniu hormónov. V tomto konkrétnom štádiu, antiandrogénna terapia (ADT) už nie je účinná pretože rakovinové bunky sú hormón-necitlivé a sú schopné rásť aj v neprítomnosti androgénu. AIPC je typ ochorenia, ktorý vedie k zlej prognóze.

Malígna transformácia buniek prostaty prebieha prostredníctvom viacerých procesov, začína ako prostatická intraepiteliálna neoplázia (PIN), po ktorej nasleduje lokalizovaná PCa a potom postupuje do lokálne invazívneho adenokarcinómu, následne metastázuje do vzdialených miest, predovšetkým do lymfatických uzlín alebo kostí. Nakoniec sa vyvinie androgénne nezávislý fenotyp.

Mnohé laboratórne vyšetrenia a klinické štúdie sa preto zamerali na identifikáciu ďalších protirakovinových molekúl a relevantných ciest na riešenie výskytu AIPC, predĺženie strednej dĺžky života a zlepšenie kvality života súvisiacich so zdravím u pacientov s PCa.

Rizikové faktory pre PCa sú hlavne vek, sedavý životný štýl, rodinná anamnéza, životné prostredie, etnické faktory a genetika. Okrem toho strava s vysokým obsahom bielkovín alebo príjem vápnika na báze mliečnych výrobkov môže zvýšiť riziko ochorenia. Preto zmeny v strave a životnom štýle, cvičenie a odvykanie od fajčenia môžu znížiť progresiu PCa.

Fytochemikálie, vitamíny a niektoré minerály, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, ako je vitamín A, izoflavóny (napr. genistein a daidzeín), vitamín E, lykopén, selén, môžu tiež minimalizovať recidívu progresiu alebo smrť v dôsledku PCa.

Kurkumín je zlúčenina schopná ovplyvniť a modulovať rôzne molekulárne ciele zmenou génovej expresie buniek a signalizačných dráh. Reguluje rôzne faktory transkripcie, zápalové cytokíny, enzýmy, kinázy, rastové faktory, receptory a proteíny apoptózy, ktoré sú často pri rakovine dysregulované. Vďaka tomuto správaniu sú jeho prínosy prvoradé v boji proti širokej škále ochorení vrátane zápalu a rakovinových ochorení. Kurkumín vykazuje protirakovinové vlastnosti potlačením rastu a prežitia rakovinových buniek, zápalu, invázie, proliferácie buniek, ako aj schopnosť vyvolať apoptózu v malígnych bunkách. Okrem toho sa skúma aj jeho úloha pri mikroRNA a protirakovinové účinky u pacientov s PCa.

Kurkuma je odvodená z odnoží Curcuma longa, používa sa od staroveku na lekárske účely na liečbu rôznych ochorení a chorôb. Kurkumín, známy ako diferuloylmetán, je hlavným polyfenolom kurkumy, ktorý je zodpovedný za jeho terapeutické účinky. Existuje veľa in vitro a in vivo klinických štúdií, ktoré uvádzajú terapeutickú účinnosť kurkumínu pri liečbe mnohých ochorení.

Vďaka jeho charakteristike viacnásobného zacielenia, niekoľko klinických štúdií ukázalo účinnosť kurkumínu ako protirakovinového činidla v niekoľkých typoch rakoviny vrátane rakoviny pankreasu, kolorektálneho karcinómu, krčka maternice, orálneho karcinómu a rakoviny prsníkov. Klinické štúdie dokumentujúce inhibičné účinky kurkumínu v PCa sú však zriedkavé. Takmer všetky existujúce klinické štúdie uvádzajú účinky kurkumínu na PCa len ako adjuvantnú liečbu, či už v rádioterapii, hormonálnych alebo chemoterapeutických intervenciách, ale žiadna z nich nehlási kurkumín ako hlavné terapeutické činidlo.

Jedna z dokončených štúdií uvádza protirakovinové účinky kurkumínu u pacientov s PCa, ktorí podstupujú prerušovanú androgénnu depriváciu (IAD) (clinicaltrials.gov kód NCT03211104). Počas liečby IAD výsledky ukázali, že perorálny príjem kurkumínu počas šiestich mesiacov je schopný potlačiť hladiny PSA u pacientov. V inej štúdii kombinácia kurkumínu so štandardným chemoterapeutikom docetaxelom a prednizónom u pacientov s kastráciou preukázala, že kurkumín zvyšuje účinnosť liečby zvýšením miery odpovede, znášanlivosti a prijateľnosti pre pacienta. Existuje ďalšia klinická štúdia, ktorá analyzuje účinky kurkumínu ako ochranného faktora u pacientov s PCa (clinicaltrials.gov kód NCT01917890). Kurkumín zlepšuje aj antioxidačný efekt u pacientov s PCa, ktorí dostávali rádioterapiu. Doplnok kurkumínu môže zlepšiť príznaky dolných močových ciest u pacientov s PCa, ktorí podstupujú rádioterapiu. Ďalšia klinická štúdia bola navrhnutá na posúdenie doplnku kurkumínu spolu s izoflavónmi na hladinách PSA v sére a podávaná pacientom, ktorí mali biopsiu prostaty v dôsledku zvýšených hladín PSA, ale nezistilo sa, že majú PCa. Po šiestich mesiacoch perorálneho príjmu izoflavónov a kurkumínu sa pozorovalo významné zníženie hladín PSA v sére.

Ukázalo sa, že kurkumín má schopnosť oddialiť skorý nástup PCa a inhibuje progresiu ochorenia z ADPC do stavu AIPC moduláciou viacerých kľúčových signalizačných dráh. Napriek týmto zdravotným výhodám je používanie kurkumínu obmedzené jeho zlou biologickou dostupnosťou, ktorá obmedzuje jeho klinickú aplikáciu. Na riešenie týchto obmedzení bolo vypracovaných niekoľko stratégií vrátane navrhovania nových štrukturálnych analógov a zlepšenia systému dodávania zapuzdrením kurkumínu vo formách nanočastíc, lipozomálneho zapuzdrenia a emulzií, čím sa maximalizuje potenciál kurkumínu v boji proti PCa. Ďalšie predklinické a klinické štúdie sú potrebné na lepšie pochopenie mechanizmu účinku kurkumínu, zvýšenej biologickej dostupnosti, bezpečnosti, účinnosti dávky a stability, aby sa kurkumín použil ako kandidát na liečbu PCa.