HEK 293

22.10.2023

HEK 293

Human Embryonic Kidney Cells

V snahe vyvinúť ľudskú bunkovú líniu sa v 70. rokoch minulého storočia Dr. Alex van der Eb a Dr. Frank sústredili na výskum adenovírusov. Séria experimentov zahŕňala ľudské embryonálne obličkové bunky a ľudský adenovírus typu 5. Bunky ľudských embryonálnych obličiek infikovali adenovírusom, čo spôsobilo, že bunky prešli transformáciou a získali nové vlastnosti. Niekoľko rokov sa predpokladalo, že bunková línia HEK293 pochádza z fibroblastických, endotelových alebo epitelových buniek. Existujú však aj špekulácie, že by mohli skôr pochádzať z neurónov v dôsledku špecifických segmentov mRNA. Bunky HEK pochádzajúce z ľudských embryonálnych obličiek majú širokú škálu aplikácií v rôznych vedeckých oblastiach. Tieto všestranné bunky hrajú významnú úlohu v biotechnológiách, génovej terapii, produkcii proteínov, virológii a ďalších oblastiach.

Bunková línia pochádza z jediného zdravého, elektívne ukončeného ženského plodu neznámeho pôvodu. Pridanie génov Ad5 E1A a E1B do genómu HEK imortalizovalo bunkovú líniu interferenciou s kontrolou bunkového cyklu a zabránením apoptózy. Prítomnosť Ad5 tiež umožňuje vysokú úroveň produkcie rekombinantného proteínu, konkrétne proteínov v plazmidových vektoroch obsahujúcich promótor CMV. Schopnosť produkovať veľké množstvá rekombinantných proteínov je jedným z kľúčových dôvodov, prečo sa táto bunková línia tak bežne používa. Od ich imortalizácie sa vo veľkej miere používajú aj na výrobu bioterapeutických proteínov a vakcín.

Bunky HEK293 sú tumorigénne a deriváty tejto bunkovej línie sa široko používajú aj pri výskume rakoviny. V štúdii z roku 2017 sa bunky exprimujúce Toll-like receptor 4 (HEK293/TLR4) použili na objasnenie úlohy metformínu, lieku na diabetes typu II, pri liečbe rakoviny. Štúdia publikovaná v časopise Inflammation, Immunity and Cancer zistila, že metformín potláča expresiu zápalového chemokínu interleukínu-8 (CXCL8) a inhibuje migráciu buniek.

Často sa používajú aj ako kontrola v štúdiách, ktoré testujú účinky liečby na bunkové línie špecifické pre rakovinu. V tejto súvislosti boli použité v nedávnej štúdii, ktorá skúmala účinky fytochemickej zlúčeniny tymochinón (TQ) na rakovinu prsníka . Štúdia využívala bunky ľudského karcinómu prsníka (MCF7) s HEK293 ako kontrolou. V sľubných výsledkoch TQ spôsobila down-reguláciu vaskulárneho endotelového rastového faktora (VEGFA), regulátora angiogenézy nádoru, a up-reguláciu jeho tyrozínkinázového receptora (FLT1).