Quercetin

07.12.2021

Quercetin

je prírodný flavonoid, silný antioxidant ktorý pomáha pri liečbe infektov, rôznych zápalov, alergií a má aj protirakovinové účinky.

Rôzne štúdie na zvieratách a tkanivových kultúrach preukázali, že Quercetín pomáha pri liečbe rôznych typov rakoviny, napríklad rakoviny pankreasu, prsníkov, vaječníkov, pečene, glioblastómu, prostaty a pľúc v kombinácii so základnou liečbou ( chemoterapia ). Na potvrdenie týchto protirakovinových výhod Quercetínu u ľudí ale musia ešte prebehnúť rozsiahlejšie klinické štúdie.

Na základe ďalších štúdií sa predpokladá, že Quercetin a jeho metabolity potláča aktivitu ACE 2 ( angiotenzín konvertujúci enzým ) čím môže zabraňovať prenikaniu vírusu COVID 19 do organizmu blokovaním tohto receptora ( miesto na bunkovej membráne cez ktoré sa vírus dostáva do bunky ) a zároveň pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku.

Quercetin sa často kombinuje s vitamínom C, bromelainom alebo resveratrolom, za účelom zvýšenia biologickej dostupnosti a účinku.

Synolytiká, kam patrí Quercetin sa kombinujú aj medzi sebou. Napríklad existujú štúdie na ľudoch kombináciou dasatinib a quercetin pri liečbe pľúcnej fibrózy, diabetických poruchách obličiek atď. Uvažuje sa aj na základe štúdií na myšiach, o ovplyvnení rozvoja degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek.

Samozrejme treba dať pozor na nadmerný príjem Quercetínu, čo môže viesť k vedľajším účinkom ako je bolesť hlavy, brucha, ovplyvnenie funkcie štítnej žľazy.

Bežná dávka je 500 - 1000 mg denne.

V niektorých prípadoch sa podáva prerušovane, čím sa dá zabrániť vedľajším účinkom.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29898731/

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jafc.0c05064

https://www.nature.com/articles/s41467-021-25453-2